O projekcie Współpraca
Konferencje Mapy
Wizualizacja Informacji Kontakt

Współpraca

Współpracujemy z centrami informatycznymi, centrami informacyjnymi i bibliotekami, archiwami i repozytoriami, pozwalającymi na wykorzystanie i przetestowanie swoich roboczych danych.

Filtrując i łącząc użyteczne informacje, tworzymy nowe struktury bazodanowe, które w ostatecznym stadium poddajemy wizualizacji.

Wszystkich zainteresowanych wymienioną tematyką zapraszamy na nasze seminaria wewnętrzne, które w semestrze zimowym 2015/2016 odbywają się we wtorki w godz. 11:30-13:00 sali 140/139 w Bibliotece Uniwersyteckiej UMK w Toruniu.

O Projekcie

Projekt badawczy NCN 2013/11/B/HS2/03048 pt. "Badanie struktury i dynamiki rozwoju cyfrowych zasobów wiedzy przy pomocy metod wizualizacji" został zakończony dnia 26.02.2018 r.

Konferencje_pl

Konferencje

Na konferencjach krajowych i zagranicznych dążymy do zademonstrowania swoich wyników oraz metod wizualizacji i przetwarzania danych zarówno tekstowych, jak i liczbowych.

Chcemy również zaakcentować znaczenie technologii wizualizacyjnych w rozwoju większości obszarów w humanistyce.

W marcu dn. 23-24 2017 r. organizujemy międzynarodową konferencję pt. "Wizualizacja informacji w humanistyce". Materiały konferencyjne dostępne są pod tym adresem

Mapy nauki

Jednym z najbardziej popularnych dzisiaj sposobów graficznej reprezentacji danych naukometrycznych, bibliograficznych i bibliometrycznych jest mapowanie nauki (Science Mapping).

Za pomocą map można analizować rozwój dziedzin naukowych w w skali krajowej i globalnej, jakie ośrodki badawcze ze sobą współpracują, które są najlepiej i najgorzej finansowane itp.

fot. by The Opte Project, CC BY 2.5, via Wikimedia Commons

System Informacji o Nauce - zmiany

W dniu 26 marca 2016 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 lutego 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie Systemu Informacji o Nauce (Dz. U. poz. 309). Nowelizacja dotyczy częstotliwości i terminów aktualizacji przez jednostki naukowe informacji i danych zawartych w Systemie Informacji o Nauce prowadzonym przez ministra właściwego do spraw nauki.

Rozporządzenie wychodzi naprzeciw postulatom zgłaszanym przez jednostki naukowe. Zakłada ono zmniejszenie częstotliwości aktualizowania informacji poprzez odstąpienie od aktualizacji kwartalnej na rzecz aktualizacji półrocznej, przy równoczesnym wydłużeniu terminu na jej dokonanie do dwóch miesięcy. Zmiana ma na celu zmniejszenie obciążeń sprawozdawczych jednostek naukowych.

Ponadto wprowadza się rozwiązanie, w myśl którego dane dotyczące kosztów poniesionych przez jednostkę naukową na realizację krajowych i międzynarodowych projektów obejmujących badania naukowe lub prace rozwojowe oraz przychodów jednostki naukowej z wdrożenia wyników badań naukowych lub prac rozwojowych będą aktualizowane tylko raz w roku, według stanu na dzień 31 grudnia, w terminie takim samym jak dane dotyczące wyniku finansowego jednostki naukowej, tj. do dnia 30 kwietnia.