O projekcie Współpraca
Konferencje Mapy
Wizualizacja Informacji Kontakt

Współpraca

Współpracujemy z centrami informatycznymi, centrami informacyjnymi i bibliotekami, archiwami i repozytoriami, pozwalającymi na wykorzystanie i przetestowanie swoich roboczych danych.

Filtrując i łącząc użyteczne informacje, tworzymy nowe struktury bazodanowe, które w ostatecznym stadium poddajemy wizualizacji.

Wszystkich zainteresowanych wymienioną tematyką zapraszamy na nasze seminaria wewnętrzne, które w semestrze zimowym 2015/2016 odbywają się we wtorki w godz. 11:30-13:00 sali 140/139 w Bibliotece Uniwersyteckiej UMK w Toruniu.

O Projekcie

Projekt badawczy NCN 2013/11/B/HS2/03048 pt. "Badanie struktury i dynamiki rozwoju cyfrowych zasobów wiedzy przy pomocy metod wizualizacji" został zakończony dnia 26.02.2018 r.

Konferencje_pl

Konferencje

Na konferencjach krajowych i zagranicznych dążymy do zademonstrowania swoich wyników oraz metod wizualizacji i przetwarzania danych zarówno tekstowych, jak i liczbowych.

Chcemy również zaakcentować znaczenie technologii wizualizacyjnych w rozwoju większości obszarów w humanistyce.

W marcu dn. 23-24 2017 r. organizujemy międzynarodową konferencję pt. "Wizualizacja informacji w humanistyce". Materiały konferencyjne dostępne są pod tym adresem

Mapy nauki

Jednym z najbardziej popularnych dzisiaj sposobów graficznej reprezentacji danych naukometrycznych, bibliograficznych i bibliometrycznych jest mapowanie nauki (Science Mapping).

Za pomocą map można analizować rozwój dziedzin naukowych w w skali krajowej i globalnej, jakie ośrodki badawcze ze sobą współpracują, które są najlepiej i najgorzej finansowane itp.

fot. by The Opte Project, CC BY 2.5, via Wikimedia Commons

Eksploracja danych - europejski projekt

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska bierze udział w europejskim projekcie “Future TDM” finansowanym przez European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme w grancie No 665940. Celem projektu realizowanego przez międzynarodowego konsorcjum jest zidentyfikowanie przeszkód (na poziomie prawnym, politycznym i organizacyjnym), stojących na drodze wykorzystania pełnego potencjału, jaki daje TDM. Efektem tych analiz będzie opracowanie rekomendacji na poziomie europejskim. Dodatkowo, projekt przyczyni się do popularyzacji samej koncepcji eksploracji danych oraz zaangażowania zróżnicowanego środowiska interesariuszy. Centrum Cyfrowe odpowiedzialne będzie w szczególności za analizy otoczenia prawnego oraz opracowanie raportu dotyczącego potencjału ekonomicznego możliwych przyszłych sposobów wykorzystania TDM.